Jak dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy!

29 maja, 2023

JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH PIENIĘDZY?!

– Jeśli ktoś dzwoni do Ciebie podając się za pracownika Banku
– jeśli otrzymujesz wiadomości, których nadawcy podszywają się pod Bank
– lub po prostu coś Cię zaniepokoiło w związku z przelewami

ZADZWOŃ do BANKU !!!
tel. +48 14 644 11 62

Korzystając z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej zawsze przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa:

NIGDY nie podawaj nikomu przez Internet lub telefon swoich danych osobowych, identyfikatorów ani haseł !
Nie instaluj oprogramowania i nie ściągaj aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł!
Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, nie klikaj w załączniki do wiadomości czy smsów, które wydają Ci się podejrzane (np. pochodzą od firmy kurierskiej, chociaż niczego nie zamawiałeś w sklepach internetowych albo od dostawcy energii, z którym nie masz podpisanej umowy)!
Nie klikaj w linki prowadzące do stron rzekomo aktualizujących Twoje certyfikaty bezpieczeństwa lub system transakcyjny – bank NIGDY o to nie prosi w mailach!
Uważaj na wiadomości, w których ktoś prosi Cię o dopłatę do jakiejś transakcji – upewnij się, najlepiej dzwoniąc do danej osoby lub firmy, czy prośba jest prawdziwa!
Nie wysyłaj kodów BLIK nawet osobom znajomym, które proszą Cię o to przez Facebooka, messangera lub inny serwis społecznościowy, najlepiej zadzwoń i zapytaj, czy rzeczywiście ktoś miał do Ciebie taką prośbę!
Korzystaj zawsze z aktualnego systemu operacyjnego oraz z aktualnych aplikacji. Zabezpiecz swój komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym.
Korzystaj z poprawnych, czyli trudnych do rozszyfrowania haseł do komputera i do bankowości internetowej. Silne hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków, zawierać wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Nie zapisuj haseł ani ich nie przekazuj innym osobom.
Ustal bezpieczne limity przelewów internetowych i płatności kartą. Łatwo je zmienisz
w bankowości elektronicznej.
Korzystaj z bankowości elektronicznej na własnym sprzęcie i w miejscu z zaufanym Internetem. Unikaj logowania w miejscach typu kino, kawiarnia, publiczne hot-spoty.
Zawsze po zakończeniu korzystania z bankowości internetowej klikaj w przycisk „Wyloguj”.
Logując się na stronę bankowości internetowej, sprawdź poprawność adresu i szyfrowanie połączenia (adres powinien zaczynać się od https://… a obok powinien być widoczny symbol zamkniętej kłódki). Sprawdź także dokładnie poprawność adresu URL pod kątem literówek i niestandardowych znaków, które bardzo często nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
Zawsze zwracaj uwagę na komunikaty o błędach certyfikatów wyświetlane przez przeglądarkę internetową. Zrezygnuj z transakcji, jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości.
Nie instaluj na swoim komputerze programów z nieznanych źródeł.
Na komputerze korzystaj z klawiatury ekranowej wprowadzając hasło.
Śledź informacje oraz komunikaty publikowane na stronie Banku oraz przesyłane na Twoją skrzynką w systemie bankowości elektronicznej.

PAMIĘTAJ w przypadku czasowej niedostępności Twojej bankowości elektronicznej zachowaj spokój i nie ulegaj panice. Taki jest właśnie cel cyberprzestępców – wywołanie paniki, strachu i chaosu. Nie wspieraj ich w tym. Nie kieruj się również anonimowymi opiniami czy komentarzami np. z mediów społecznościowych czy forów internetowych. Upewnij się, że to wiarygodne informacje a nie „fake newsy”.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Szanowni Państwo, Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Życzymy Wam zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań, Niech magiczna moc Wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. A każda chwila Świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a...

TERMINALE PŁATNICZE – Planet Pay

TERMINALE PŁATNICZE – Planet Pay

W Planet Pay zapewniamy kompleksową usługę dopasowaną do Twoich potrzeb. Bez względu na to czy jesteś dużym, średnim, czy małym Przedsiębiorcą, czy prowadzisz biznes stacjonarny czy mobilny nasze rozwiązania usprawnią i zoptymalizują działanie Twojej firmy. NIE...