Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

29 maja, 2023

Zasady bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej

Przypominamy o ważnych zasadach bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej EBP:

Nigdy nie udostępniaj osobom trzecim swojego identyfikatora, hasła do logowania, haseł i jednorazowych narzędzi autoryzacji, danych osobowych, nr pesel, nr dowodu osobistego, nazwiska panieńskiego matki!
Nie zapisuj nigdzie haseł ani PIN-u. Otrzymane z banku hasło lub PIN na wydruku, zapamiętaj, a następnie zniszcz!
Nie przechowuj haseł ani narzędzi autoryzacyjnych w miejscach, w których ktoś mógłby je łatwo znaleźć, nie rób zdjęć kart kodów!
Nie używaj tego samego hasła, którego używasz do logowania się w banku, na innych stronach internetowych, skrzynek e-mail, portali społecznościowych!
Jeśli zmieniasz swoje hasło, wybierz takie, którego nie można łatwo odgadnąć – niech to będzie kombinacja liter i cyfr!
Na komputerze posiadaj aktualny program antywirusowy i regularnie skanuj dyski komputera,
Nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych nadawców zawierających załączniki, np. załączone faktury, ponaglenia zapłaty, listy przewozowe!
Sprawdzaj regularnie wyciągi bankowe, dotyczące transakcji dokonywanych kartą płatniczą.
Nie zapisuj nr kart płatniczych w serwisach aukcyjnych, płatniczych!
Staraj się przy korzystaniu z bankowości elektronicznej używać własnego komputera, Zalecamy nie korzystać z bankowości elektronicznej z publicznie dostępnych sieci Wi-Fi !
Nigdy nie odchodź od komputera, kiedy jesteś zalogowany na swoim rachunku bankowym,
Upewnij się, że poprawnie wylogowałeś się po zakończeniu działań na swoim rachunku poprzez opcję „Wyloguj”!
W razie otrzymania podejrzanych wiadomości e-mail lub jeżeli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój skontaktuj się telefonicznie z pracownikiem banku tel. +48 14 644 11 62!
W razie problemów z zalogowaniem się do bankowości internetowej lub jej nieprawidłowym działaniem skontaktuj się telefonicznie z pracownikiem banku!
Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych zagrożeń występujących w Internecie można znaleźć na stronie:
https://zbp.pl/dla-klientow/bezpieczne-bankowanie/bankowosc-internetowa

Pamiętaj również, że Bank nigdy:

nie prosi o podanie danych osobowych w czasie logowania do serwisu transakcyjnego (w szczególności nazwiska panieńskiego matki, numeru pesel, danych dowodu, nr karty)!
nie wymaga podania kodu z karty kodów w czasie logowania do serwisu transakcyjnego!
nie prosi o aktywację usług lub zwrot środków podczas logowania do serwisu transakcyjnego!
nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania!
nie prosi o wykonanie przelewów testowych!
nie wysyła do klientów wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego.
nie wysyła do klientów wiadomości e-mail w których prosi podanie danych o odblokowanie dostępu
Jeżeli posiadasz telefon z systemem Android bądź ostrożny podczas instalowania nowych aplikacji na telefon!

 

Szkodliwa aplikacja może podszywać się pod inne znane aplikacje bądź oferować nowe funkcjonalności. Pamiętaj więc, aby przede wszystkim:

nie instalować aplikacji pobranych spoza oficjalnych sklepów, w tym poprzez linki przesłane w wiadomościach SMS, e-mail, Messenger!
weryfikować dostępne informacje o aplikacji, np. opinie użytkowników, datę pierwszej publikacji, twórcę aplikacji, itp.!
zwracać uwagę jakich uprawnień wymaga aplikacja – jeśli żąda uprawnień do odbierania i wysyłania SMS-ów, to istnieje ryzyko przejęcia kodów autoryzacyjnych wysyłanych przez bank!

Jeżeli Twój telefon został zainfekowany:

natychmiast zmień hasło do systemu bankowości internetowej!
zmień PIN do aplikacji mobilnej banku!
przywróć ustawienia fabryczne w telefonie!
„Uwaga na złośliwe oprogramowanie GozNym.

Wirus instaluje się poprzez załączniki w wiadomościach e-mail na komputerze klienta i blokuje połączenie ze stroną bankowości internetowej Banku. Klient przekierowywany jest na fałszywą stronę, ale wyglądającą identycznie jak prawdziwa strona Banku. Następnie po podaniu loginu i hasła klient proszony jest o podanie kodu jednorazowego. Tym samym dane logowania klient zdradza przestępcom. Prosimy o zachowanie ostrożności. Bank nigdy nie przesyła żadnych informacji na temat logowania w wiadomościach mailowych do użytkowników. Każda taka wiadomość przesłana w mailu wygenerowana została przez przestępców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z pracownikami Banku.”

Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Szanowni Państwo, Zdrowych, Pogodnych Świąt WielkanocnychPełnych wiary, nadziei i miłości,Radosnego wiosennego nastroju,Serdecznych spotkań w gronie Rodziny i wśród Przyjaciółoraz Wesołego AllelujaŻyczy Rada  Nadzorcza,  Zarząd  i  Pracownicy Banku  Spółdzielczego  w ...

Informacje o Zebraniu Grup Członkowskich

Informacje o Zebraniu Grup Członkowskich

BANK   SPÓŁDZIELCZY Zarząd Banku Spółdzielczego w Szczucinie zawiadamia Członków Banku  Spółdzielczego, że w dniu 15 lutego 2024 roku o godzinie 10.00 w lokalu Domu Parafialnego „KANA” w Szczucinie odbędzie się  Zebranie Grupy Członkowskiej dla miejscowości Gminy...

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Szanowni Państwo, Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Życzymy Wam zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych wyzwań, Niech magiczna moc Wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój, wytchnienie i radość. A każda chwila Świąt Bożego Narodzenia niech żyje własnym pięknem, a...